Den svatého Valentýna

30.01.2023

Svátek zamilovaných, který známe též pod názvem Valentýn, je pro mě velice důležitý v mém osobním životě. Je to den, kdy jsem v roce 2000 na návštěvě u kamarádů v Kroměříži, požádal svoji manželku, tehdy partnerku o ruku. Tento den jsem si vybral z toho důvodu, že mi jej každý rok připomene masivní reklama ve výlohách obchodů a na internetu. A abych nezapomněl i na den svatby, oženil jsem se v den svých narozenin 😊

Valentýn, který slavíme každého 14. února, není převzatý americký komerční svátek. Původ tohoto svátku nás zavádí do starého Říma a je památkou na upáleného mnicha Valentina. Právě tento mnich ve 3. století tajně oddával páry proti zákazu císaře. Důvodem zákazu byla značná neochota mužů opouštět rodiny za účelem účasti v bitvě. V současnosti je tento den poměrně komerčnější záležitostí, neboť se po celém světě v obchodech prodávají nejrůznější předměty od květin, přes srdíčka a plyšáky až po přání, které mají ve formě daru vyjádřit lásku ke svému partnerovi nebo alespoň vystihnout jak je pro nás druhý člověk důležitý.

A já obdaruji svoji manželku květinou (budou to asi tulipány) a vyberu dobré víno z naší vinotéky. Pravděpodobně to bude Ryzlink rýnský 2020 VOC (Vinařství Šalša). Ryzlink je odrůda, kterou máme oba rádi. Možná sáhnu po Tramínu kořenném 2019 v pozdním sběru z Vinařství Šalša. K občerstvení zvolím výtečnou a zdravou kapří paštiku, kterou namažu na čerstvý kváskový chléb. Na stole nebudou chybět olivy, ty se perfektně hodí k vínu.

A čím obdarujete svoji drahou polovičku Vy? 

Mám pro Vás několik dalších tipů:


Přeji Vám krásného Valentýna 

Jiří Vlček