Jaká vína vybrat na vánoční stůl

16.12.2022
Vánoce jsou svátky klidu a rodinné pohody a také dobrého jídla a kvalitního vína. Na sváteční tabuli by určitě nemělo chybět kvalitní víno či sekt. A protože ke každému pokrmu se hodí jiné víno, pomůžeme vám s párováním, resp. výběrem.


Vánoce jsou svátky klidu a rodinné pohody a také dobrého jídla a kvalitního vína. Na sváteční tabuli by určitě nemělo chybět kvalitní víno či sekt. A protože ke každému pokrmu se hodí jiné víno, pomůžeme vám s párováním, resp. výběrem.


Zvolte správné víno ke každému chodu štědrovečerní večeře

Na přípitek zvolte šumivé víno Ryzlink rýnský BRUT (Vinařství Žůrek), pro milovníky sladšího doporučujeme Ryzlink rýnský DEMI SEC (Vinařství Žůrek).

K rybí polévce se hodí také suchý sekt, z vín doporučujeme Neuburské pozdní sběr - TERROIR PÁLAVA (Vinařství Vajbar) nebo Rulandské bílé, nesklame Vás ani Rulandské bílé, pozdní sběr - TERROIR PÁLAVA (Vinařství Vajbar). K zeleninové polévce zvolte odrůdu Müller Thurgau (např. Rivaner 2021, kabinetní (Modré Vinařství)Müller Thurgau 2021 (Vinařství Sedlák), Müller Thurgau 2019 (Vinařství Šalša)Müller Thurgau 2021 (Vinařství Veselý)

A co k hlavnímu jídlu? K smaženému kaprovi s bramborovým salátem doporučujeme Chardonnay 2018, pozdní sběr - Extra Range (Vinařství Žůrek) nebo Ryzlink rýnský BIO, pozdní sběr (Vinařství Čech), anebo Ryzlink vlašský 2021 - GOLDHAMER (Vinařství Strapina). Pokud se na štědrovečerní tabuli objeví jiná sladkovodní ryba, zvolte libovolné bílé víno. V případě lososa nebo tuňáka vyberte růžové Rulandské modré rosé 2019, pozdní sběr - Extra Range (Vinařství Žůrek) nebo Zweigeltrebe Rosé 2018 (Vinařství Šalša). Pokud preferujete červené víno, sáhněte po Merlot 2018, pozdní sběr, zrálo v sudu (Vinařství Šalša) nebo Aurelius 2021 - POD PÁLAVOU (Vinařství Strapina).

Cukroví - zvolte bílé sladší víno, viz. naše nabídka vín v Internetový obchod (Kategorie: #polosladká) nebo sladké bílé. To vyberte z nabídky Internetový obchod (Kategorie: #sladká). Z červených doporučujeme Rulandské modré - výběr z bobulí 2015, kolekce JESUS (Vinařství Krist).

Dobré víno nejen o Vánocích

A jaká vína vybrat k ostatním vánočním svátkům?

NA BOŽÍ HOD
K tradiční vepřové pečeni či šunce podávejte Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2015 - Kristovy poklady (Vinařství Krist) nebo Ryzlink rýnský 2019, pozdní sběr (VINOPA). U šunky můžete vyzkoušet i Chardonnay, pozdní sběr - TERROIR PÁLAVA (Vinařství Vajbar), popř. Chardonnay 2020, pozdní sběr (Vinařství Šalša). To platí, pokud v tento den připravujete krocana s nádivkou.

 
NA ŠTĚPÁNA
K tradiční huse či kachně zvolte Müller Thurgau 2019 (Vinařství Šalša), Müller Thurgau 2020 (Vinařství Veselý) nebo Rulandské šedé 2019, pozdní sběr (Vinařství Sedlák) anebo Rulandské šedé BIO, pozdní sběr (Vinařství Čech)

Užijte si vánoční atmosféru a pohodu v dobré společnosti, s dobrým jídlem a vínem.

Přeji vám krásné a veselé Vánoce.