Jaká vína vybrat na vánoční stůl

28.11.2023
Vánoce jsou svátky klidu a rodinné pohody a také dobrého jídla a kvalitního vína. Na sváteční tabuli by určitě nemělo chybět kvalitní víno či sekt. A protože ke každému pokrmu se hodí jiné víno, pomůžeme vám s párováním, resp. výběrem.


Vánoce jsou svátky klidu a rodinné pohody a také dobrého jídla a kvalitního vína. Na sváteční tabuli by určitě nemělo chybět kvalitní víno či sekt. A protože ke každému pokrmu se hodí jiné víno, pomůžeme vám s párováním, resp. výběrem.


Zvolte správné víno ke každému chodu štědrovečerní večeře

Na přípitek zvolte šumivé víno Ryzlink rýnský BRUT (Vinařství Žůrek), pro milovníky sladšího doporučujeme Ryzlink rýnský DEMI SEC (Vinařství Žůrek).

K rybí polévce se hodí také suchý sekt, z vín doporučujeme Neuburské 2021 - BERGRUS (Vinařství Strapina) nebo Neuburské pozdní sběr - TERROIR PÁLAVA (Vinařství Vajbar), nezklame Rulandské bílé 2020, pozdní sběr (VINOPA). K zeleninové polévce zvolte odrůdu Müller Thurgau (např. Rivaner 2021, kabinetní (Modré Vinařství)Müller Thurgau 2021 (Vinařství Sedlák), Müller Thurgau 2019 (Vinařství Šalša), . 

A co k hlavnímu jídlu? K smaženému kaprovi s bramborovým salátem doporučujeme Chardonnay 2018, pozdní sběr - Extra Range (Vinařství Žůrek) nebo Ryzlink rýnský BIO, pozdní sběr (Vinařství Čech), anebo Ryzlink vlašský 2021 - GOLDHAMER (Vinařství Strapina). Pokud se na štědrovečerní tabuli objeví jiná sladkovodní ryba, zvolte libovolné bílé víno. V případě lososa nebo tuňáka vyberte růžové Rulandské modré rosé 2019, pozdní sběr - Extra Range (Vinařství Žůrek) nebo Zweigeltrebe Rosé 2018 (Vinařství Šalša). Pokud preferujete červené víno, sáhněte po Merlot 2018, pozdní sběr, zrálo v sudu (Vinařství Šalša) nebo Aurelius 2021 - POD PÁLAVOU (Vinařství Strapina).

Cukroví - zvolte bílé sladší víno, viz. naše nabídka vín v kategorii #polosladká nebo #sladká. Z červených doporučujeme Rulandské modré - výběr z bobulí 2015, kolekce JESUS (Vinařství Krist).

Dobré víno nejen o Vánocích

A jaká vína vybrat k ostatním vánočním svátkům?

NA BOŽÍ HOD
K tradiční vepřové pečeni či šunce podávejte Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2015 - Kristovy poklady (Vinařství Krist) nebo Ryzlink rýnský 2020, pozdní sběr (VINOPA). U šunky můžete vyzkoušet i Chardonnay, pozdní sběr - TERROIR PÁLAVA (Vinařství Vajbar), popř. Chardonnay 2020, pozdní sběr (Vinařství Šalša). To platí, pokud v tento den připravujete krocana s nádivkou.

 
NA ŠTĚPÁNA
K tradiční huse či kachně zvolte Müller Thurgau 2019 (Vinařství Šalša) nebo Rulandské šedé 2019, pozdní sběr (Vinařství Sedlák) anebo Rulandské šedé BIO, pozdní sběr (Vinařství Čech)

Užijte si vánoční atmosféru a pohodu v dobré společnosti, s dobrým jídlem a vínem.

Přeji vám krásné a veselé Vánoce.