Vína z vinařství Veselý

Kategorie

Vinařství Veselý je ryze rodinnou vinařskou firmou. Rodinná tradice zahrnuje již pátou generaci, která se věnuje pěstování vinné révy a výrobě vína.

Vinařství obhospodařujeme 20 ha vinic s klasickými odrůdami vhodnými pro jejich podmínky. Vinice jsou situovány na výborných prosluněných polohách, které umožňují hroznům dokonale vyzrát. Do budoucna chce vinařství staré vinice obnovovat a zaměřit se na výsadbu rezistentních a odolných odrůd.

Dříve se zaměřovali především na vína sudová. Nyní, s rozsáhlými investicemi do modernizace sklepního hospodářství a stavby nových prostorů, vinařství vyrábí přívlastky na lahvování.

Jejich největší odměnou je radost a pohoda lidí, kterým víno zachutná, a rádi se k němu vrací.Malebná vesnička Moravský Žižkov patří k nejmladším obcím na Břeclavsku. Byla založena v roce 1731 a zásluhy o její založení náleží Janu Maxmiliánu Žižkovi, inspektorovi břeclavského lichtenštejnského panství.

Zeměpisná poloha obce přímo předurčuje k pěstování vinné révy, kterou sem přinesli Římané ve 3. století našeho letopočtu. K velkému rozvoji vinic tu dochází v 13. století, kdy v obcích vznikaly viniční spolky jako obdoba městských cechů.

Rozdílnost půd, reliéf krajiny, orientace vinic a specifické mikroklima vtiskují zdejším vínům nezaměnitelný charakter. Stovky drobných vinařů, desítky menších firem, ale samozřejmě i velcí producenti vín patří neodmyslitelně k atmosféře vinařských obcí této oblasti. Ke specifiku produktu jako vína ale patří i to, čemu zde říkáme vinařská kultura. Ta obnáší spoustu místních rituálů, zvyků a slavnosti.

Zdroj: webová prezentace vinařství Veselý