Vína z vinařství Žůrek

Kategorie

Vinařství Žůrek je firma rodinného charakteru na Slovácku, kde se vztah k vínu a k vinohradu dědí spolu s jejich vlastnictvím z otce na syna již několik generací.

Dnešní majitel firmy Stanislav Žůrek, jun. si vzpomíná, jak ho jeho děda František Žůrek zasvěcoval do tajů vinařství. Jeho otec Stanislav Žůrek rovněž vinařil. Daleko více času se však věnoval hudební činnosti, dlouhá léta byl kapelníkem dechové hudby Podhoranky, později založil a vedl vlastní kapelu Vinařinku. V obou kapelách rovněž účinkovala jeho žena Eva coby zpěvačka.Tak byl mladý Stanislav od malička zaučován dědou ve vinařství a otcem veden k ovládání několika dechových nástrojů. Po vychození základní školy byl přijat na vinařskou školu ve Bzenci. Během studia vyhrál dvakrát v soutěži Zenit v kategorii do 18 let titul "mladý vinař". Dovednost hrát na hudební nástroje se mu zúročila během vojenské prezenční služby kdy byl zařazen do posádkové hudby v Příbrami.

Vinařství Žůrek vzniklo v roce 1990, kdy se započalo s výstavbou velkého sklepa na okraji obce, který měl sloužit nejen výrobě a skladování vína, ale také k posezení pro hosty. Do té doby vinařství vyrábělo víno jen pro vlastní potřebu, pro známé a jejich známé. Tehdy vinařství vyrábělo převážně vína sudová odrůdová. Po pořízení láhvovací linky vinařství začalo víno láhvovat. Postupně se výroba navyšovala a přitom zkvalitňovala. Velký podíl zaujala vína přívlastková a jakostní odrůdová. Vína vyrábí šetrným způsobem bez chemických úprav a stabilizací.
Vlastní vinohrad má pouze 1500 keřů ve 14-ti odrůdách, proto vinařství nakupujeme hrozny z podoblastí Slovácké a částečně Velkopavlovické od svých stálých dodavatelů. Postupně výrobu vína vybavuje novou moderní technologií, která vinařství pomáhá zvětšovat objem výroby při dodržení vysoké kvality vína.

Zdroj: webová prezentace vinařství Žůrek


Vinařské městečko Žeravice je situováno do Slovácké vinohradnické podoblasti. Žeravice je obec v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji, 8 km východně od Kyjova. Žije zde 1022 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1235.