Svatomartinské víno
Tradice Svatomartinského vína sahá až na dvůr císaře Josefa II. Již tehdy bylo zvykem připíjet si na den svatého Martina poprvé novým vínem. V tento den totiž vinařům, kteří hospodařili u větších sedláků, končila služba. Její pokračování se na další rok dojednávalo při skleničce prvního vína z podzimní sklizně a nad hutnými pokrmy z pečené husy a koláči. Svatomartinské oslavy jako čas dobrého jídla a pití přetrvaly až do současnosti.
O Svatomartinském
Vína, která se prodávají pod společným označením Svatomartinské (logo svatého Martina na bílém koni) na etiketě, musí splňovat požadovaná kritéria. Kvalitu a senzorické vlastnosti (barvu, aroma, chuť) musí každoročně schválit odborná komise. Až po tomto úspěšném hodnocení mohou vinaři dodávat na trh svá vína pod známkou Svatomartinské. Láhve musí být také označeny společnými záklopkami či šroubovými uzávěry se značkou "Svatomartinské".
Pod značkou SVATOMARTINSKÉ lze vyrábět pouze vína raných odrůd:
- Bílé víno: Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský
- Červené víno: Modrý Portugal a Svatovavřinecké
- Růžové víno, klaret: Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Svatovavřinecké
Abyste si však mohli vychutnat přirozenou svěžest mladého vína, měli byste jej spotřebovat nejpozději do jara, poté víno může ztratit svoji výjimečnou chuť i svěžest.
Svatomartinská vína a gastronomie
- Červená: Kromě tradiční pečené husy se výborně hodí k pečeným a dušeným masům nebo jemné úpravě zvěřiny.
- Bílá: Výborně si rozumí s rybami, jemnou drůbeží, ale i studenou kuchyní, tedy se zeleninovými saláty, jemnými paštikami či sýry.
- Růžová: Hodí se všude tam, kde si nejsme jisti, zda spíše bílé, nebo červené Svatomartinské víno. Ideálně doplní výraznější úpravy drůbeže nebo těstovin.
U nás si vyberete Svatomartinská vína z Vinařství Šalša, Vinařství Vajbar, Vinařství Žůrek a Vinařství Sedlák.
Příjemně strávené chvíle se Svatomartinských vínem Vám přeje
Jiří Vlček
Vinotéka Satalice
Zdrojem informací v blogu: www.vinazmoravyvinazcech.cz